E-Ticarette İş Modelleri (B2B, B2C, C2C)

E-Ticarette İş Modelleri (B2B, B2C, C2C)

Günümüzde hızla yaygınlaşan e-ticaret konusunda karşımıza çıkan e-ticaret iş modelleri farklılık göstermektedir. Bu konuya baktığımızda B2B, B2C ve C2C adı verilen iş modelleri bulunmaktadır.

B2B iş modeli, alıcı konumundaki firma ile satıcı konumundaki firma arasında gerçekleştirilen online alışveriş ilişkisidir. Yani iki şirket arasında bulunan ortak iş ilişkisini anlatmaktadır. B2B, İngilizce’de bu durumu anlatan business to business terimi kısaltmasıdır. Türkçe’de firmadan firmaya anlamına gelmektedir. Bu iş modelinde Elektronik ticaret siteleri diğer işletmelere satış yapmak amacıyla tasarlanır. En önemli özellikleri arasında yüksek hacimli alışverişler için maliyeti düşürerek çok sayıda önemli fırsatları sunması yer almaktadır. Ayrıca 2 işletme arasındaki alışveriş sürecini kısalmasını ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini de sağlar.

B2C ise, kullanıcıları ve tüketicilerin ürün veya hizmetleri internet üzerinden satın almalarına denir. İngilizce’de B2C’nin açılımı business to consumer yani internetten alışverişi firmadan tüketiciye ulaştıran e-ticaret iş modelidir.

C2C ise, herhangi bir tarafın firma olmasını gerektirmeyen bir e-ticaret iş modelidir. C2C’nin açılımı İngilizce’de consumer to consumer yani tüketiciden tüketiciye demektir. Açık artırma veya doğrudan hizmet satışı yapılan platformlar buna en önemli örnekler arasında yer almaktadır.

E-ticaret iş modelleri konusunda destek almak istiyorsanız firmamızın sunduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.